Громадська думка в Україні після Майдану

Аналізуючи громадську думку останніх років, соціолог Катерина Настояща впевнена, що у нашому суспільстві відбулися зміни саме після Революції Гідності. Так, ставлення українців до можливої участі нашої країни у Північно-атлантичному союзі покращилося. Загалом, за інформацією фонду «Демократичних ініціатив молоді», 64% громадян України підтримують вступ до НАТО.

Але найголовніші зміни відбулися у громадському секторі. Соціолог запевняє, що, після останнього Майдану, участь українців у різного роду благодійних акціях збільшилася у 2-4 рази. Показово, що саме молодь є ядром благодійного руху.  Звичайно, на сьогоднішній день не можна сказати, що дана тенденція продовжує зростати, але ті ініціативи, які були утворені після Майдану, починають інституалізовуватися. Це, на думку Катерини Настоящої, є важливим етапом у розвитку громадянського суспільства.

Соціолог наголошує, на сьогодні саме молодь є рушійної силою соціальних та політичних перетворень, що є відголосом Майдану. Не секрет, що більшість тих, хто активно виказував свою громадську позицію на головній площі країни, були люди до 40 років. Тепер більше половини молоді Україні згадує Майдан як позитивне явище у своєму житті, у той же час як негативне — третина. Більше того, соціолог приводить дані «Центру соціального моніторингу», у квітні-травні 2015 року третина київської молоді виказала готовність підтримати можливий третій Майдан. Щодо зменшення кількості молоді, яка прийняла участь у останніх виборах, то тут мова швидше йде про своєрідний протест проти політики як фарсу, ніж про абсентеїзм, переконана соціолог.

Революційні події дворічної давнини вплинули і на ціннісний вимір сучасного українського суспільства. Так, Катерина Настояща запевняє, що більше половини населення нашої держави ідентифікує себе саме як українці, а більше 70% молоді пишаються такою приналежністю. Зросла кількість тих, хто спілкується українською мовою. За результатами останніх досліджень, україномовними себе вважають більше 50%. Соціолог відзначає, що після Майдану кількість молоді, яка бажає мігрувати з України, зменшилася. До цього кожен другий-третій волів змінити місце проживання на закордоне, на сьогоднішній день – лише 17%. Проте 53% молоді бажають виїхати працювати чи навчатися за межі України, але за умови повернення на батьківщину.

Загалом, Катерина Настояща переконана, що позитивні тенденції громадській сфері безумовно є, проте їх ще замало для того, аби говорити про якісь істотні зміні. Не останню роль у цьому процесі займає політика, адже саме вона формує ті умови, в яких живуть та реалізують себе нові покоління українців.

Рубрики