Децентралізація: замість розподілу джерел доходів — місцеві хазяїни

Експерт корпорації стратегічного розвитку «Гардарика» Костянтин Матвієнко в ефірі інтернет-телебачення Activetv.media вважає, що проект децентралізації не забезпечує реального самоврядування, так як не передбачає чіткого розподілу джерел фінансування.

децентрализация1Перш за все, експерт не погоджується із тим, що на сьогодні Україна є жорстко централізованою державою. Він зазначає, що місцеві ради мають досить значні повноваження. Проте, широта повноважень місцевої влади не розповсюджується на фінансову сферу, а саме в ній криється вся суть децентралізації. По оцінці Костянтина Матвієнка, приблизно 70% фінансів розподіляється через Київ, в той час як у децентралізованих країнах – 20-30%.

Костянтин Матвієнко переконаний, що до децентралізації не готова, передусім, центральна влада. Із втратою своїх фінансових повноважень Київ втрачає вплив на регіони, а також можливості для хабарництва в особливо великих розмірах, пов’язаного із розподілом грошей в регіони. На думку експерта, саме ж суспільство вже пройшло певний розвиток і готове захищати свої інтереси на місцях.

Неготовність втілити у життя політику децентралізації проявляється у багатьох аспектах. Так, Костянтин Матвієнко наводить приклад посади перфекта, які повинні бути в кожному регіоні. Експерт підкреслює, що префекти не будуть виконувати наглядову функцію, саме у їхніх руках зосередиться вся повнота влади у регіонах. Фактично, префекти будуть виконувати роль таких собі «хазяїнів» регіонів. Костянтин Матвієнко впевнений, що суспільство не сприйме префектів, більш того, їх управління не буде ефективним.

Децентралізація не передбачена і у бюджеті на цей рік. В ньому немає розподілу джерел доходів, які необхідні для реалізації фінансової децентралізації. Саме чітке розмежування джерел доходів є справжньою децентралізацією, переконаний Костянтин Матвієнко. Ця практика застосовується у багатьох розвинених країнах. Більш того, її не так складно запровадити. Для цього необхідно здійснити два кроки: прийняти бюджетний і податковий кодекси. Але влада цього не робить, тому що у прозорій системі незручно брати хабарі.

Костянтин Матвієнко впевнений, що парламентарії прекрасно розуміють, що необхідно для реальної децентралізації. Положення про розподіл джерел надходжень до бюджету були у програмах «Батьківщини» та «Народного фронту», але ніхто їх не реалізує. Більш того, уряд, сформований на основі коаліції — непрофесійний і корумпований, він має бути розпущеним. Більш того, тієї коаліції вже немає, тому залишаються лише дострокові вибори.