Реформи освіти в Україні відбуваються, але не на користь студентів

Кандидат філософських наук Сергій Терепищий в ефірі інтернет-телебачення Activetv.media заявив, що реформування освіти в Україні відбувається в інтересах бізнес-структур, а не в інтересах студентів чи держави.

освита1На думку Сергія Терепещия, студент є головним у системі освіти. Саме він є так званим замовником послуги освіти, а адміністрація та викладачі лише виконують сервісну функцію. Проте, реформування освіти ігнорує ті проблеми студентів, які є на сьогоднішній день.

Наразі освіта в України має низку патологій. Наші «реформатори» намагаються брати західні ліберальні моделі освіти і не аналізують, чи запрацює ця система в українських умовах. Тому виходить так, що у нас «нове» накладається на старі радянськи норми, що в результаті утворює гібридну систему. Така гібридна освіта має певні «плюси», але їх незрівнянно менше, ніж проблем від неї.

Працюючи кожного дня із студентами, Сергій Терепищий добре знається на тому, чим саме незадоволені студенти в освіті. В першу чергу, це відірваність предметів навчання від практичної сфери. Ті знання, які молоді люди отримують у вишах, ніяк не допомагають їм у майбутній кар’єрі. Студенту дають безліч практично непотрібних предметів, які не приносять жодної користі від ознайомлення із ними.

Іншою істотною проблемою є «погоня» студентів за балами, які часто не відображають реальні знання студентів. Самі молоді люди вже давно навчилися обходити сесії та всілякі перевірки так, аби лише залишитися на стипендії.

Важко реалізувати задекларовану майже в усіх ВНЗ академічну мобільність. Іноді говорити про поїздки на навчання в межах України так само складно, як і про поїздки за кордон. Біда в тому, що часто у адміністрації університетів немає бажання практично реалізовувати механізми, які дозволяють студенту провчитися певний час в іншому виші, а потім повернутися в альма-матер.

Українська освіта все ж таки має і певні позитивні риси. Наприклад, наші студенти «природничники» досі гідно виступають на міжнародних олімпіадах та навіть перемагають на них. На думку Сергія Терепищия, це результат фундаментальності української освіти. Проте, цей позитивний ефект не може тривати вічно, тому потрібно кількісні показники в освіті перетворювати на якісні.

Кожна людина має зрозуміти, що освіта – це процес довжиною у життя. Уже зараз диплом не має великого значення, а згодом він взагалі може зникнути як явище. Важливішим є ваше резюме, де описаний ваш досвід і участь у тих чи інших проектах. Тому кожен має власноруч керувати власною освітою, при цьому менше покладатися на якісь формальні засоби.