Володимир Чемерис: свободи мирних зібрань в Україні набагато менше, ніж до Майдану

Володимир Чемерис, голова ВГО «Інститут республіка», стверджує, що наразі в Україні свободи мирних зібрань набагато менше, аніж до Майдану. Перешкоджають реалізації громадянських прав українців репресії з боку влади, ультраправі організації та бездіяльність міліції.

Український правозахисник відзначає, що держава завжди намагалася законодавчо контролювати мітинги, які проводить населення. Так, з 2001 року, після акції «Україна без Кучми», були спроби ухвалити 18 законів, метою яких було обмеження права громадян на мирний мітинг. Останній із них був сумнозвісний «закон 16 січня». На даний момент в Україні немає жодного закону, який би обмежував права громадян на мирні зібрання, що, на думку експерта, є безсумнівним плюсом.

Крім того, політика держави щодо мирних зібрань громадян змінилася. Раніше популярними були судові заборони на проведення різного роду акцій. Тепер же кількість навіть таких позовів з боку державних органів зменшилася в рази: за минулий рік 33 позови від органів місцевого самоврядування, із яких лише 15 задоволені. У той час як ще в 2014 році відповідні цифри були значно більшими: 92 позови, із яких 69 суди задовільнили. Володимир Чемерис впевнений, що такий результат став можливим виключно завдяки діяльності українських правозахисних організацій.

Проте експерт не поспішає стверджувати, що зменшення кількості судових заборон на проведення мирних мітингів означає лібералізацію нашої держави. Це свідчить лише про те, що влада змінила стратегію щодо протидії громадянському суспільству. Так, сьогодні розповсюдженими є звинувачення та арешти активістів «за сепаратизм» або «протидію армії». Тому багато хто боїться проводити антиурядові мітинги, через високу ймовірність сфабрикованих справ.

Крім того, Володимир Чемерис стверджує, що значною мірою перешкоджають проведенню мирних зібрань ультраправі, які після Майдану значно посилилися. В першу чергу, це стосується зібрань так званих маршів рівності, які проводять представники сексуальних меншин. Голова ВГО «Інститут республіка» підкреслює, що у випадках зіткнення протестуючих із правими, міліція зовсім не перешкоджає насиллю. Це є такою собі відповіддю рядових правоохоронців на перекладання відповідальності українською громадою за всі злочини Майдану.

Володимир Чемерис впевнений, що держава у будь-якому випадку має забезпечувати реалізацію права громадян на мирне зібрання. Адже це однією із основних ознак демократичної держави.

Рубрики