Анна Малкіна: Україні слід повністю відмовитися від мажоритаризму

Доктор політичних наук Анна Малкіна в ефірі інтернет-телебачення Activetv.media висловила думку, що Україні слід відмовитися від мажоритарної складової у виборчій системі, оскільки саме вона робить можливим широкий спектр маніпуляцій на виборах. Замість того слід потрохи вводити пропорційну систему із відкритими списками.

выборыПеревагою пропорційної системи є, на думку експерта, те, що в ній відсутній інститут самовисування, а саме самовисуванці зазвичай переходять із фракції до фракції, створюючи тим самим парламентську нестабільність. Тож, перевагою пропорційної системи є структурованість парламенту, що має стати умовою стабільної роботи законодавчої гілки влади.

Для України слід було б застосувати пропорційну систему із кількома багатомандатними округами, тоді би там обирались по 8-9 депутатів і виборцям легше біло б відслідковувати, хто саме балотується від їх округу. Це певною мірою дозволило би нейтралізувати ефект від продажу місць у списку, якщо він все ж таки буде закритим.

Але та сама пропорційна система може викривляти волевиявлення громадян за рахунок виборчого бар’єру. Так, кандидат може перемогти на виборах, але не пройти до парламенту через те, що його партія не подолала цей бар’єр.

Експерт зазначає, що в Україні ще жодного разу не проводились вибори двічі поспіль за однаковою виборчою системою. У нас скалася негласна традиція змінювати виборчу систему під правлячу партію. Тому взагалі важко оцінити якусь виборчу систему – для цього потрібно, аби вона пропрацювала хоча б пару електоральних циклів.