Галина Зеленько: суспільство має домагатися від влади зміни «правил гри»

Доктор політичних наук, професор Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. Кураса Галина Зеленько в ефірі інтернет-телебачення Activetv.media висловила думку, що в українській політиці постійні кризи зумовлені тим, що конституція та закони не визначають чітких правил гри ні для самої влади, ні для суспільства.

зеленько2Галина Зеленько відзначає, що в Україні зараз несформоване суспільство – транзитне, в якому апріорі буде більше кризових та конфліктних явищ, ніж в усталеному. Сформувати суспільство мають допомогти закони, які ще треба доопрацьовувати. Після цього потрібно привчити людей дотримуватися та жити за законами. Це буде складно зробити, тому що в Україні після розпаду Радянського союзу утворився правовий вакуум та, відповідно, правовий нігілізм.

В Україні постійно розбурхується суспільство, що не дає йому привикнути до законів. Це повинні усвідомити представники нашої «політичної еліти», а вони натомість зайняти тим, що адаптують законодавство для своєї зручності. Це відбувається і зараз, і це є небезпечним для майбутнього держави і суспільства.

Політичні конфлікти в Україні закладені на інституціональному рівні. Зокрема, у нас постійно йде перетягування повноважень між президентом на парламентом. Це можливо тому, що у нас в конституції є «багато простору» для двоякого трактування її положень. Те саме відбувається і на рівні законодавства. Тому у нас і виходить, що всі 25 років йде боротьба за повноваження між президентом та парламентом.

Покращити таке становище можливо у разі удосконалення конституції та законодавства. Проте, цим нікомузеленько1 займатися, адже у нас влада знаходиться в руках одних і тих самих осіб, які кочують із партії до партії та займаються тільки тим, що відстоюють свої фінансові інтереси.

Внести якісь зміни до конституції, які би змінили саму систему, неможливо за поточних умов. За «непопулярні» для влади зміни до конституції ніяк не набереться 300 голосів, за будь-якого розкладу. Тому суспільству потрібно слідкувати за ситуацією та намагатися максимально впливати на владу.